
Честит празник на българската просвета и култура и на славянската писменост!
Днес, на 24-ти май, България чества деня на българската просвета и култура и на славянската писменост и отбелязва паметта на Св. Св. Кирил и Методий.
Родени в гр. Солун, намиращ се по онова време в територията на Византийската империя, двамата братя били натоварени с мисия да подпомогнат Великоморавския княз Ростислав.в борбата срещу латинизирането на църковната дейност. Делото на Солунските братя надживява конкретната дипломатическа цел и те създават славянска писменост на основата на фонетичните особености на славянските езици, т.нар. глаголица. Независимо от гоненията на немските духовници, Кирил и Методий успяват да изградят славянска църка и училище и неуморно разпространяват славянската писменост.
След смъртта им, делото им намира благоприятна среда в Българската държава, която се стреми да се откъсне от гръцкото влияние в богослужението. Мисията на Солунските братя е продължена от техните учениците – Климент, Наум и Ангеларий продължават. Св. Климент Охридски опростява сложните символи на глаголицата и създава по-пригодната за писане кирилица, която нарича на името на своя учител. Кирилицата се изпозлва и до днес в България, в Русия и в някои републики от бившия Съветски съюз, дори и в далечна Монголия.
Делото на Солунските братя е получило световно признание и през 1980 г. те са канонизирани като християнски светци от Папа Йоан Павел II. След приемането на България в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. кирилицата става третата официална азбука на Европейския съюз след латиницата и гръцката азбука.
През 1882 г. Стоян Михайловски написва популярния химн в памет на светите братя.
Честит празник!